
- Dokument dodano 2015-01-05, oglądany 3386 razy -
Scenariusz lekcji religii dla klas gimnazjalnych
Temat: Szlakiem Zabytków Sakralnych Powiśla
I. Założenia edukacyjne
1. Cel ogólny
Aktywizacja uczniów do poznania architektury sakralnej Lubelszczyzny na Powiślu.
Uwrażliwienie na ciekawe i malowniczo ukształtowane tereny i krajobrazy ze szczególnym wskazaniem na zabytkowe Kościoły Powiśla.
2. Cele szczegółowe
Uczeń (wiedza)
ñ stara się zdefiniować pojęcie „sztuka sakralna”
ñ po zrealizowanej lekcji charakteryzuje miejsca kultu sakralnego Powiśla
ñ umie ukazać rolę sztuki sakralnej w rozwoju duchowym człowieka
Uczeń (umiejętności)
ñ potrafi wymienić różnice między sztuką chrześcijańską, religijną i liturgiczną
ñ mając wiedzę osobistą wymienia przykłady i miejsca sztuki sakralnej
ñ aktywizuje innych do poznania miejsc turystycznych z architekturą sakralną Powiśla
3. Formy pracy: grupowa, indywidualna
Metody: rozmowa kierowana, sondaż, wykład, prezentacja wybranego obiektu zabytkowego ze strony Zabytki Sakralne Powiśla /www.zabytki-powisla.pl/
II. Przebieg katechezy
1. Czynności wstępne
2. Modlitwa
3. Nawiązanie do poprzedniej katechezy
4. Sytuacja egzystencjalna
− W czasie rozmowy uczący kładzie szczególny nacisk by uwrażliwić ucznia, że każda sztuka to dzieło twórcze i inspirujące. Sztuka sakralna to dzieło, które nas ubogaca swoim wymiarem piękna, powoduje emocjonalne przeżycie, wzbudza kontemplację i zbliża do Stwórcy.
− Następnie katecheta określa co jest istotą sztuki chrześcijańskiej i obrazuje przykładami uwzględniając wymiar liturgiczny i sakralny.
Postawienie problemu
ñ Jakie obiekty architektury sakralnej (kościoły) poznaliście na Powiślu?
ñ W jakim celu chrześcijanin powinien poznać dzieła sztuki sakralnej?
ñ Co wnoszą i jaką rolę odgrywają owe dzieła sztuki w dziejach naszego narodu?
Praca w zespołach
ñ uczniowie są podzieleni na grupy (np. po 6 osób)
ñ otrzymują określone zadanie by wejść na stronę /www.zabytki-powisla.pl/ i przygotowują materiał w notesach na polecony temat a następnie charakteryzują wybrany obiekt sakralny
5. Interpretacja (Wiara i życie Kościoła)
ñ Katecheta przypomina słowa papieża Jana Pawła II „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. Cytuje także słowa papieża Benedykta XVI „Nie można w pełni zrozumieć arcydzieł sztuki europejskiej minionych wieków, jeśli nie weźmie się pod uwagę ducha wiary, który ją inspirował” /z przemówień papieży do Świata twórców sztuki/.
ñ Prowadzący podsumowując zrealizowaną lekcję stara się uświadomić młodzieży, że sztuka chrześcijańska – sakralna jest niewątpliwie dla ewangelizacji człowieka sprawdzonym i skutecznym narzędziem. Piękno i sztuka sakralna są wartością religijną.
6. Zastosowanie życiowe
Katecheta podczas rozmowy z uczniami zwraca uwagę na potrzebę oddziaływania sztuki sakralnej w ubogacaniu osobowości oraz edukacji młodego człowieka.
Następnie zachęca do zwiedzania zabytków kultu religijnego nie tylko w wymiarze regionalnym lecz także w całej ojczyźnie podczas wycieczek turystyczno – krajoznawczych.
7. Podsumowanie treści
8. Notatka
9. Praca domowa
Do wyboru:
a) Wykonaj plakat reklamujący „Zabytki Sakralne Powiśla”
b) Pomyśl i zredaguj krzyżówkę panoramiczną promującą „Zabytki Sakralne Powiśla”
10. Modlitwa
/Według doboru do tematu lekcji/
Opracował Ks. Z. Kuczko
Autorzy dokumentu: -
Słowa kluczowe: -